דמי מזונות בימי הקורונה

בתקופה לא פשוטה הרבה אנשים מודאגים מהשאלה: האם בעקבות המצב הכלכלי הקשה שנוצר בארץ יש מקום לפנות לבית המשפט ולבקש לשנות את גובה דמי המזונות שנקבעו בהסכם בין בני הזוג או שנפסקו על ידי בית המשפט בפסק הדין?

דמי המזונות נועדו לספק את צורכיהם של הילדים, ועל כן בעת קביעת גובה דמי המזונות מתחקה בית המשפט אחר היקף הצרכים הן בהווה והן בעתיד. ההלכה הפסוקה היא, כי פסק דין למזונות לעולם לא סופי וניתן לשינוי, קרי העובדה שבית המשפט פסק בעניין מזונות ילדים, אין בכך כדי למנוע פתיחת הדיון מחדש ולדון שוב בסוגיית המזונות. בעת הצורך תוכל האם להגיש תביעה להגדלת מזונות ילדים והאב יוכל להגיש תביעה להפחתת מזונותיהם, ואם בית המשפט יקבל אותה, יגדיל או יקטין סכום דמי המזונות בהתאם לנתבע.

על מנת שבתי המשפט יבחנו תביעות להפחת או הגדלת מזונות, על מגיש התביעה להצביע על שינוי נסיבות מהותי – שינוי שלא היה באפשרותו לצפות בעת שחתם על הסכם גירושין ו/או בעת מתן פסק הדין למזונות. לא כל שינוי הוא מהותי, לדוגמה: אב הגיש תביעה להפחתת מזונות כיוון שעזב את בית הוריו ויצא לשכור דירה – בית המשפט דחה את תביעתו על הסף וקבע כי אין מדובר בשינוי נסיבות מהותי.  כלומר, למרות שבית המשפט פוסק את סכום המזונות מתוך ראייה עתידית, מדובר בשינוי אשר לא ניתן היה לדעת עליו מראש, המשנה באופן משמעותי את הנסיבות עליהן התבססה פסיקתו של בית המשפט. 

והינה אנו נמצאים במצב שלכאורה אף אחד מאתנו לא היה יכול לצפות – מגפה שהתפשטה בכל רחבי העולם וגרמה לעלייה באחוזי אבטלה. כאשר אב, למשל, פוטר מעבודתו או הוצא לחל"ת ועבודתו המשגשגת שהניבה לו הכנסה מכובדת כבר לא קיימת, או למשל, כאשר מדובר באיש עסקים שרוב עסקיו הם בחו"ל והיום הוא לא יכול לטוס בכדי לנהלם או רוב הפרויקטים שהסתמך עליהם הוקפאו בשל המצב. דוגמא נוספת, כאשר האם שניהלה עסק מביתה כבר לא יכולה לעשות זאת בהתאם להנחיות של משרד הבריאות. על פניו מדובר בשינוי נסיבות מהותי על סמך כל ההגדרות.

האם מגפת הקורונה על כל השלכותיה הכלכליות ותוצאותיה מהווה שינוי נסיבות מהותי? האם  בתי המשפט אכן מוכנים להתערב בקביעת גובה דמי המזונות בשל שינוי המצב הנובע מהמגפה?

המצב המשפטי בימי הקורונה אינו ברור. ישנן הלכות שקובעות בצורה ברורה שהמצב שנוצר בעקבות הקורונה אינו מצדיק הפחתה או ביטול מזונות. כך פסק בית המשפט המחוזי בבקשת רשות ערעור שהוגשה על ידי האב (רמ"ש 555586-03-20) שהתקופה בה חלה הקורונה אינה ארוכה והשפעותיה עדיין לא ברורות. כמו כן בית המשפט קובע, כי לא ידוע עדיין איזה פיצוי יינתן, ככל שיינתן ולמי. על כן הוא לא מוצא לנכון לקבל את בקשת רשות ערעור של האב ולהתערב בהחלטת בית המשפט לענייני משפחה שלא להפחית במזונות ילדים בשל הקורונה, חרף הפגיעה בהכנסותיו של האב.

ככל הנראה זאת הסיבה לאי התערבות בתי המשפט והעדר אחידות בפסיקתם: אי וודאות לגבי השלכותיה של המגפה על המצב הכלכלי, כאשר כל יום מפרסמים הנחיות חדשות לעניין זכאותם של שכירים ועצמאים להטבות כאלה ואחרות ואי ידיעה האם הטבות אלה ימומשו בפועל וכמה זמן היא תימשך.

על כן אנו עדים לכך שחרף הגדרה של שינוי נסיבות מהותי הדרוש לשם התערבותם של בתי המשפט בקביעת המזונות, הם לא ממהרים לשנות החלטות שניתנו קודם לתקופה של קורונה לפחות בשלב זה.

יחד עם זאת, כפי שציינו, אין אחידות בבית משפט בבחינת סוגיית שינוי גובה דמי המזונות בעקבות המגפה. כך  במקרה אחר, לבית המשפט לענייני משפחה בחדרה הוגשה בקשתו הדחופה של האב לביטול מזונות ילדיו הקטינים בשל הוצאתו לחל"ת עקב מגפת קורונה, דבר שפגע משמעותית בהכנסותיו, כאשר לטענתו האם ממשיכה לעבוד ולהשתכר כסדרה. יש לציין, כי במקרה זה הילדים היו במשמורת משותפת של הצדדים, כאשר בזמן שאינם לומדים, נמצאים הם מחצית מהזמן אצל האב כשעליו להוציא על כלכלתם סכומים לא מבוטלים בדומה לאם.

בית המשפט אומנם לא קיבל טענות האב שיש לבטל את מזונות הילדים, יחד עם זאת קבע שיש להפחיתם לתקופה מוגבלת של מספר חודשים.

אנו עדים, כי החלטות של בתי המשפט אינן זהות וחד משמעית שכן מדובר בתקופת זמן לא מוגדרת, כאשר לא ברור האם אותם אבות יצליחו למצוא עבודה בעוד חודש חודשיים, איזה סכומים יקבלו מביטוח לאומי והאם יקבלו בכלל.

אז מה על מבקש השינוי לעשות?

ככל שברצונו של האב לפנות לבית המשפט לשם שינוי בגובה דמי המזונות, הצעתינו לבקש שינוי זמני לחודשים מוגדרים, כאשר על המבקש להראות שהוא מחפש אלטרנטיבות תעסוקתיות אחרות ולא יושב בחיבוק ידיים בפני שוקת שבורה ולא מנסה לעשות דבר. על המבקש יהיה להוכיח שבשל נסיבותיו האישיות (גיל/הגבלות רפואיות וכו') סיכוייו להשתלב במעגל העבודה בתקופה זו אינם גבוהים ואף קלושים. בנוסף, על המבקש לפנות לביטוח לאומי לשם בחינת זכאותו להטבות מהמדינה.

אנו סבורות שככל שהבקשה תוגש כעבור זמן מאז שחל שינוי נסיבות – פיטוריו של המבקש או הוצאתו לחל"ת – הסיכוי שבית המשפט ייעתר בחיוב לבקשה לשינוי גובה דמי המזונות  יהיה גבוה יותר, שכן תהיה בידו אינדיקציה להשפעה הכלכלית האמתית של הווירוס על חייו המבקש, ניסיונו לממש פוטנציאל השתכרות במציאות החדשה שנוצרה והאם זכאי למענק כזה או אחר מטעם המדינה.

**מאמר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support