צוואה

הינו מסמך משפטי, והינה הדרך הבטוחה לדאוג לכך שחלוקת העיזבון תהיה לפי רצון הנפטר ובעיקר על מנת למנוע חיכוכים או אי הבנות בין אלה שנותרים לאחר מות יקיריהם.

ישנה חשיבות רבה לפרט בצוואה את מלוא הרכוש של המצווה, את זהות היורשים ואת היקף הרכוש שיחולק לכל אחד מהם, אופן החלוקה ותנאיה.

ישנן ארבע אפשרויות לעריכת צוואה: צוואה בכתב, צוואה בפני רשות, צוואה בפני עדים, וצוואה שבעל פה.

צוואה בכתב- צוואה זו חייבת להיות בכתב ידו של המצווה, לכלול בתוכה תאריך ואת חתימת המצווה (לפי סעיף 91 לחוק הירושה, תשכ"ה- 1965). מכיוון, שבצוואה זו אין צורך בעדים שיעידו על תוכנה ורצונו האמיתי של המצווה, ככל שתוגש התנגדות לצו קיום צוואה, ייתכן שבית המשפט יקבל את טענות המתנגדים ויבטל את הצוואה ו/או סעיפים מהותיים ממנה. מקרה זה יוביל למצב בו רצונו של המת לא יקויים. 

צוואה בפני רשות- הינה צוואה הנערכת בפני גורם מוסמך כגון: שופט, רשם לענייני ירושה ועוד.

צוואה בפני עדים- הינה הנפוצה ביותר, צוואה זו נערכת על ידי עו"ד מומחה, בפני שני עדים שיוכלו להעיד על אופן עריכת הצוואה ועל התרשמותם ממצבו של המצווה.  

צוואה שבעל פה- מדובר במקרים חריגים ביותר, בהם המצווה רואה עצמו מול פני המוות ו/או נמצא על ערש דווי ומצהיר בפני שני עדים על חלוקת העיזבון. על מנת, שבית המשפט לא יפסול צוואה זו, חייבים להתקיים שני התנאים לעיל.   

חשוב לדעת, כי צוואה באמצעות סרטון וידיאו או הקלטה קולית, טרם קיבלה הכרה בחוק הירושה. על כן, "צוואה" שכזאת יכולה לשמש רק כחיזוק לצוואה קיימת.

פנייה לעו"ד המתמחה בצוואות ודיני משפחה יכולה לחסוך אי הבנות וחיכוכים בין היורשים וקיום רצונו של המצווה.

חשיבותה של צוואה

ירושות- צו קיום צוואה וצו ירושה

במקרים בהם אדם לפני פטירתו לא כתב צוואה, עיזבונו יתחלק באופן שווה בין יורשיו וזאת לפי חוק הירושה– תשכ"ה, 1965. במקרה זה, יש להגיש לרשם לענייני ירושה ו/או לבית הדין הרבני בקשה לצו ירושה בו יוגדרו היורשים וניתן יהיה לחלק את עיזבון המנוח. חשוב לציין, כי במקרה ואחד מהיורשים מתעתד להגיש בקשה לצו ירושה לבית הדין הרבני, חייב בהסכמת כלל היורשים וזאת בניגוד לרשם לענייני ירושה.

במקרים, בהם אדם בטרם פטירתו כתב צוואה והחליט על חלוקה שונה של עזבונו, יש להגיש לרשם לענייני ירושה ו/או לבית הדין הרבני בקשה לצו קיום צוואה.

יהיו מקרים בהם אדם התנגד לצווים אלה, עליו להגיש התנגדות לצו קיום צוואה ו/או צו ירושה לרשם לענייני ירושה. במידה ותהיה הצדקה לדון בעניין זה, תועבר ההתנגדות לבית המשפט לענייני משפחה.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support