הסכמי ממון

חתמתם על הסכם ממון, תיזהרו שלא יבוטל

יעל ואיתמר היו זוג במשך מספר שנים והחליטו למסד את הקשר ולהתחתן. עוד כאשר השניים היו זוג, החליט איתמר לרכוש נכס מקבלן שעתיד לקבלו בעוד שנתיים, ליעל לא היו כלל נכסים.

לאחר שיחה בין שניהם החליטו, כי יעל תעביר סכום כסף לצורך מימון הדירה שרכש איתמר והוא מנגד בעת הרישום בטאבו ירשום את הנכס בחלקים שווים, לצורך כך ערכו הסכם ממון אשר מסדיר עניין זה.

עברו השנים, השניים יתחתנו והחלו לגור בנכס שנרכש על ידי איתמר, אך חשוב לציין, כי יעל לא העבירה כספים לצורך מימון הנכס כפי שהתחייבה, ואיתמר רשם את הנכס על שמו בלבד.

לאחר ריב בין השניים שלא היה ניתן לגישור, החליטו להיפרד ויעל הגישה תביעה לפירוק שיתוף של הנכס שחיו בו הצדדים במשך 12 שנה.

 

השאלה שעומדת לדיון האם יש ליעל זכויות בנכס למרות שלא נרשמה כבעלים?

הצדדים לא פעלו על פי ההסכם שנחתם ביניהם וניתן להגיד שהינו בטל מעיקרו ובהסכמת שני הצדדים, ועל כן ליעל אין זכויות בנכס.

 

מעבר לכך, ישנם פסקי דין רבים אשר מוכחים, כי במידה ואנשים חתמו על הסכם ולא פועלו על פיו, משתמע, כי זנחו אותו והוא מבוטל, למשל:

 

ישנה הלכה פסוקה האומרת, כי ייתכנו נסיבות בהן התנהגות הצדדים מלמדת באופן משתמע על זניחת הסכם ופקיעתו, ללא צורך בהודעת ביטולו (ע"א 156/76 שטרן נ' פרידמן, פ"ד לא(1)).

עוד נאמר בפסיקה, כי "…חוסר מעש והיעדר פעולה לביצוע החיובים הקבועים בחוזה במשך תקופה ארוכה מאד, יהא בהם כדי ללמד על כך שהצדדים זנחו את ההסכם וויתרו על ביצועו ולכן יש לראותו כהסכם שפקע או בוטל בהסכמת הצדדים ועבר מן העולם…" (בע"א 10148/05 חברת תדי ירושלים בע"מ נ' כץ-שיבאן).

 מעבר לכך, ישנו פס"ד של בית המשפט העליון שיצא לאחרונה שמדבר בדיוק על מקרים כמו אלה. בפסק דין זה הצדדים חתמו על הסכם ממון ולא פעלו על פיו יותר מעשור, לאחר מותו של הגבר יורשיו פנו לקבל את זכויותיו בדירתה של האישה, בית המשפט העליון פסק, כי: "…הסכם הממון שנחתם בין המבקשת למנוח בשנת 2001 בטל ועבר מן העולם לאחר שלא קוים משך תקופה מאד ארוכה ונזנח הלכה למעשה על ידי שני הצדדים. מסקנה זו מקבלת משנה- תוקף כאשר אין מדובר בשני צדדים מזדמנים להסכם אלא בני זוג שחיו יחדיו לאורך כל התקופה, ואלמלא זנחו את ההסכם בכל הנוגע לדירה, חזקה עליהם שהיו פועלים למימושו…הסכם הממון בטל…" ( בע"מ 2943/18 פלונית נ' פלוני (פורסם בנבו)).

 

לכן, כאשר הצדדים מחליטים לערוך הסכם יש לפעול על פיו על מנת שלא יהיה סיטואציה שהוא יבוטל.    

 

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support