משמורת ואפוטרופסות ומה שביניהם

כאשר אדם מתחיל ההליך של גירושין ובתמונה יש ילדים, ישר עולה השאלה מה ההבדל בין שני המושגים – משמורת ואפוטרופסות. לקוחות מגיעים אלינו ואחת השאלות הראשונות שעולות בפגישת הייעוץ זה מה ההבדל בין השניים.

המונח משמורת אינו קיים בחוק והינו יציר פסיקה, לעומת זאת המונח אפוטרופסות קיים בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב- 1962 (להלן: "החוק").

משמורת הינו מונח משפטית המגדיר מי הוא ההורה שמחזיק פיזית יותר בילדים, כלומר מי הוא ההורה שדואג לצרכיהם היום יומיים כגון: אוכל, מקלחות, הכנת שיעורי בית, הבאה לחוגים, הבאה למסגרות ובחזרה ועוד.

ישנם מספר סוגים של משמורת:

  1. משמורת יחידנית- הילדים מתגוררים בבית אחד של מי מההורים והורה זה הינו המגדל והמטפל העיקרי. ההורה השני זוכה להסדרי ראייה של פעם עד פעמיים בשבוע לכמה שעות וכל סופ"ש שני עם או בלי לינה.
  2. משמורת משותפת- שני ההורים חולקים את גידול הילדים באופן שווה. הילדים נמצאים אצל ההורים זמנים שווים ושני ההורים הינם המגדלים והמטפלים בחיי היום יום שלהם.
  3. משמורת מפוצלת- משמורת מסוג זה מאושרת במקרים חריגים מאד, הכוונה שילדי המשפחה מפוצלים בין שני ההורים וכל אחד מההורים מגדל חלק מילדי המשפחה ונוצר מצב של משמורת יחידנית.

כיום יותר ויותר זוגות שמתגרשים, פונים למשמורת משותפת ומגדלים את הילדים באופן שווה.

אז אחרי שהסברו אלו סוגים של משמורת יש ומה המושג הזה אומר, נסביר מה זה אפוטרופסות. לפי סעיף 15 לחוק: "אפוטרופסות ההורים כוללת את החובה והזכות לדאוג לצרכי הקטין, לרבות חינוכו, לימודיו, הכשרתו לעבודה ולמשלח-יד ועבודתו, וכן שמירת נכסיו, ניהולם ופיתוחם; וצמודה לה הרשות להחזיק בקטין ולקבוע את מקום מגוריו, והסמכות לייצגו".

לפי סעיף זה, אפוטרופסות מקנה להורה את הזכות והחובה לדאוג לענייני הקטינים בעניינים המהותיים כגון: קביעת אופי החינוך והמוסד הלימודים, מקום מגוריהם, בריאותם ועוד.

חשוב להדגיש, כי קביעה שאחד מההורים יהיה משמורן אינה הופכת אותו לאפוטרופוס הבלעדי. ההחלטות המשמעותיות בדבר הקטינים מחייבות את ההסכמה של שניהם ובהיעדר הסכמה ניתן לפנות לגישור ו/או לבית המשפט לענייני משפחה.

גם אם הילדים נמצאים במשמורת של אחד ההורים, על פי משרד החינוך להורה הלא משמורן ישנה הזכות לקבל את כל המידע הנדרש לגבי ילדיו ישירות מהמסגרת החינוכית. כיום, ישנה חובה למשרד החינוך להנפיק לילד של הורים גרושים, שני גיליונות תעודה.

עוד דבר שהרבה אנשים לא יודעים, שינוי מקום מגוריהם של הקטינים באופן שמשפיע על הסדרי השהייה של הקטינים עם ההורה השני ו/או על שינוי מוסד החינוכי, מחייבת את הסכמת ההורה הלא משמורן ובהיעדר ההסכמה, את אישורו של בית המשפט. במידה וקרה שההורה המשמורן עבר כבר עם הקטינים למקום מגורים מרוחק מההורה הלא משמורן, בית המשפט לרוב מחייבים את מי שעבר לשאת בנטל ההסעות, לצורך שמירת  הקשר עם ההורה הלא משמורן.

שאלת הוצאת דרכון לילדים ויציאתם לחו"ל אינה קשורה לעניין המשמורת, במקרים אלה חייבת להיות הסכמה וחתימה של שני ההורים. במידה וישנו חשש, כי אחד מההורים יצא עם הילדים לחו"ל ולא ישוב, ניתן להגיש בקשה לבית המשפט לענייני משפחה להוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ.

חשוב לציין, כי ההחלטה בעניין משמורת הקטינים אינה סופית וניתנת לשינוי, במקרים אלה בוחן בית המשפט את טובת הקטינים והאם שינוי המשמורת יטיב עימם. 

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support