משמורת ילדים

טרם מתחילים לדבר על משמורת ילדים, חשוב לעשות הבחנה ברורה בין שני מושגי יסוד: אפוטרופסות ומשמורת (לקריאת מאמר בנושא ליחצו כאן). בהתאם לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב-1962, שני ההורים הינם האפוטרופוסים הטבעיים של הילד, וזאת כל עוד בית המשפט לא שלל זכות זו (בתי המשפט אינם נוהגים להכריז על ביטול האפוט' כדבר שבשגרה וקיים הצורך לשכנעו מעל לכל ספק שההורה אינו מעורב בחיי הילד וביטולה ייטיב עם הקטין).

לעומת זאת, משמורת הינה חזקתו הפיזית של ההורה על ילדיו. כך, כאשר הילד נמצא זמן רב יותר במחיצתו של אחד מן הצדדים – יקבע בית המשפט, כי המשמורת הינה אצל הורה זה ולהורה השני ייקבעו הסדרי שהייה.

היום, יותר ויותר זוגות מחליטים לנהל משמורת משותפת וחלוקת זמני שהות שוויוניים ו/או כמעט שוויוניים של כל אחד מן ההורים עם ילדיהם. בתי המשפט מכירים יותר ויותר בחשיבות של "הסדר" זה, כאשר גם לאחר הפירוד של בני הזוג ממשיכים הם לקחת חלק פעיל בחיי הקטינים ובכך מקטינים את השפעת הפירוד על ילדיהם. כמובן, שכל מקרה לגופו, וקביעת משמורת משותפת תלויה ברמת שיתוף הפעולה בין שני ההורים ויכולתם לנהל דו-שיח תקין בכל הקשור לילדיהם הקטינים.

חשוב להדגיש, כי ישנן פסיקות של בתי המשפט לענייני משפחה אשר חרף אי קיום תקשורת תקינה בין שני ההורים, הגיעו למסקנה, כי טובת הקטינים היא להיות במשמורתם של שני הצדדים – משמורת מחולקת.

ללא כל ספק, לקביעת המשמורת והיקף הסדרי השהיה של ההורה הלא משמורן עם הקטינים השפעה על גובה דמי המזונות. חשוב לזכור, שחרף ההתפתחות החברתית, אבות המנהלים משמורת משותפת על ילדיהם ונושאים בצורכיהם בזמן שהותם עמם, עדיין מחויבים בתשלום דמי המזונות לידי האם.

ההלכה החדשה של בית המשפט העליון לגבי תשלום מזונות במשמורת משותפת

משמורת משותפת - פסק דין

ביום 19/07/17 ניתן פסק דין של בית המשפט העליון, בהרכב של 7 שופטים בעניין חבות במזונות הקטינים. לאחר מתן פסק הדין נוצרה מציאות חדשה המהווה שינוי נסיבות שמאפשר לפתוח מחדש תיקי מזונות ולבקש מבתי המשפט לבחון את חיובם של אבות שמנהלים משמורת פיזית משותפת במזונות ילדיהם.

נקבע שכאשר מדובר בילדים בגילאים 6-15, שני ההורים יישאו במזונותיהם בהתאם ליכולתם הכלכלית ובתנאי שההורים חולקים משמורת פיזית משותפת.

בית המשפט העליון קבע באופן מפורש שמזונות הקטינים בגילאים 6-15 הינם מדין צדקה, חובה שחלה על שני ההורים בהתאם להכנסותיהם מכל מקור שהוא. מדובר בקביעה מהפכנית, כשבעבר היה נהוג שהאב חייב באופן אבסולוטי במזונותיהם ההכרחיים של ילדיו ורק הוצאות נוספות יתחלקו בין שני ההורים בהתאם להכנסותיהם בפועל מבלי ליתן דעת האם מדובר במשמורת משותפת עם זמני שהות שווים או לאו.חשוב להדגיש שבהתאם לפסק הדין "…ככל שהפערים הכלכליים בין האב לבין האם ממשיים ויכולתו הכלכלית היחסית עדיפה על שלה,טובת הילד תצדיק להוסיף ולחייבו תשלום מזונות לידיה …"

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support